Ekologia na co dzień – narzędziownik dla rodziców i dzieci oraz pedagogów
Ekologia na co dzień – narzędziownik dla rodziców i dzieci oraz pedagogów

Ekologia na co dzień – narzędziownik dla rodziców i dzieci oraz pedagogów

Lista życzeń Udostępnij
Udostępnij kurs
Link do strony:
Udostępnij w mediach społecznościowych

O kursie

Edukacja ekologiczna

Szukasz kursu lub materiałów edukacyjnych dotyczących edukacji ekologicznej lub klimatycznej?  A może chcesz wprowadzić innowację pedagogiczną? Skorzystaj z naszego narzędziownika zawierającego kurs w formie lekcji wideo, testy i dodatkowe materiały dydaktyczne.

Spis lekcji:

1. Co to jest gospodarka o obiegu zamkniętym? 

W trakcie lekcji 1. dowiesz się, co to jest gospodarka cyrkularna, poznasz takie słowa jak recykling, upcykling i renowacja. Przypomnisz sobie lub poznasz czas rozkładu śmieci, a także zasady segregacji. Wykonasz test sprawdzający wiedzę oraz ciekawe zadania, nie tylko dotyczące ekologii. Nauczysz się zapisywać naprawdę duże liczby, będziesz niczym detektyw śledzić znaczenie i pochodzenie wyrazów, rozwiążesz krzyżówkę i przygotujesz własny plakat o gospodarce cyrkularnej.

2. Co to jest zero waste?

W trakcie lekcji 2. rozszyfrujesz, co oznacza modne sformułowanie zero waste i poznasz zasady zero waste. Dowiesz się, co to są zasoby odnawialne i nieodnawialne. Rozwiążesz test sprawdzający wiedzę. Niczym dziennikarz przeprowadzisz wywiad ze swoimi dziadkami lub przedstawicielami ich pokolenia, napiszesz ogłoszenie i przygotujesz ulotkę.

3. Dlaczego i jak ograniczyć ilość zużywanego plastiku?

W trakcie lekcji 3. dowiesz się, czym właściwie jest plastik. Poznasz rodzaje plastiku i historię jego powstania. Dowiesz się, co dzieje się z plastikowymi śmieciami po wyrzuceniu ich do kosza i poznasz praktyczne sposoby na ograniczenie ilości wyrzucanego plastiku. Wykonasz test sprawdzający wiedzę, poćwiczysz wymowę łamańców językowych i zapisywanie dużych liczb, przeanalizujesz, z jakiego rodzaju plastiku zostały wykonane poszczególne produkty, a także przygotujesz lapbooka na temat plastiku.

4. Co to jest klimat? Na czym polega efekt cieplarniany?

W trakcie lekcji 4. dowiesz się, co to jest klimat i strefy klimatyczne. Odkryjesz, na czym polegają zmiany klimatyczne i efekt cieplarniany oraz co to są gazy cieplarniane. Rozwiążesz test sprawdzający wiedzę i ciekawe zadania. Wykonasz pracę plastyczną przedstawiającą to, co najbardziej kochasz w holocenie.

5. Dlaczego i jak oszczędzać energię?

W trakcie lekcji 5. dowiesz się, jak wytwarzana jest energia, dlaczego i jak należy ją oszczędzać. Poznasz odnawialne źródła energii. Wykonasz test sprawdzający wiedzę i ciekawe zadania, a także przygotujesz ulotkę informacyjną.

6. Czy nasza dieta wpływa na klimat i środowisko?

W trakcie lekcji 6. dowiesz się, jak nasza dieta wpływa na klimat i środowisko oraz odkryjesz, jakie produkty wybierać, by była przyjazna dla naszej planety. Dowiesz się, co to jest ślad węglowy oraz kraj pochodzenia produktów. Rozwiążesz test sprawdzający wiedzę i ciekawe zadania, a także przygotujesz plakat o sezonowych owocach i warzywach.

7. Dlaczego powinniśmy dbać o ubrania?

W trakcie lekcji 7. dowiesz się, jak branża odzieżowa wpływa na środowisko. Odkryjesz, w jaki sposób dawać ubraniom drugie życie. Rozwiążesz test sprawdzający wiedzę oraz dodatkowe zadania, a na koniec niczym prawdziwy projektant mody stworzysz nową garderobę ze starych ubrań dla Zuzi i Leona.

8.Czy warto wybrać rower zamiast samochodu?

W trakcie lekcji 8. odpowiesz na pytanie, czy warto wybrać rower zamiast samochodu. Dowiesz się, jak korzystanie z aut wpływa na środowisko. Poznasz korzyści dla twojego zdrowia i rozwoju wynikające z aktywności fizycznej. Dowiesz się, jak racjonalnie korzystać z samochodu. Wykonasz test sprawdzający wiedzę i ciekawe zadania, m.in. znajdziesz najkrótszą trasę w miejskiej dżungli i napiszesz list otwarty do mieszkańców swojego miasta.

9. Dlaczego i jak oszczędzać wodę?

W trakcie lekcji 9. poznasz stany skupienia wody oraz dowiesz się, jak wygląda obieg wody w przyrodzie. Odkryjesz, skąd ludzie czerpią wodę oraz z jakich powodów mogą występować susze. Przekonasz się, jak dużo wody zużywa się w przemyśle. Poznasz praktyczne sposoby na oszczędzanie wody. Rozwiążesz test i dodatkowe zadania, a także zaprojektujesz w domu proekologiczne rozwiązania, pozwalające oszczędzić wodę.

10. Jak zachowywać się na łonie przyrody? Odpowiedzialne podróżowanie. Bezpieczne wakacje

W trakcie lekcji 10. dowiesz się, jak podróżować odpowiedzialnie. Przypomnisz sobie lub poznasz zasady zachowania na łonie przyrody oraz dbania o własne bezpieczeństwo podczas wakacji. Sprawdzisz swoją wiedzę podczas rozwiązywanie testu oraz dołączonych zadań, a także przygotujesz lapbooka na temat odpowiedzialnych i bezpiecznych wakacji.

 

Kurs zawiera wiele ciekawych informacji i wskazówek, jak żyć ekologicznie na co dzień. W prosty i interesujący sposób przedstawia ważne aspekty współczesnego świata, a także kształtuje postawy i nawyki proekologiczne.

Każda lekcja składa się z materiału wideo – filmu z lektorem i napisami, testu sprawdzającego wiedzę, dodatkowych materiałów w PDF do ściągnięcia i wydrukowania. Materiały zawierają interdyscyplinarne zadania.

 

 

Dodatkowe materiały w PDF – zajrzyj do środka!

 

Opinie recenzentów: 

“(…) Niewątpliwą zaletą kursu jest jego forma w postaci krótkich lekcji video. Materiał edukacyjny jest podzielony na krótkie partie zawierające najważniejsze informacje, przedstawione przez lektora w prosty i zrozumiały sposób. Lektor używa nieskomplikowanego języka trafiającego do dzieci i młodzieży. Prezentowane zagadnienia przedstawiane są w ciekawy i obrazowy sposób, poparte przykładami z codziennego życia.

Kolejną zaletą kursu są testy sprawdzające poziom przyswojenia materiału edukacyjnego oraz praktyczne, ciekawe ćwiczenia pozwalające utrwalić zdobytą wiedzę. Do lekcji video można wielokrotnie wracać, a pliki z ćwiczeniami wydrukować. Kurs dostępny jest na różnych urządzeniach. Ponadto atrakcyjność kursu podnosi możliwość uzyskania certyfikatu (…)”

Agnieszka Różycka
Oligofrenopedagog, nauczyciel wczesnej edukacji

 

“Bardzo ciekawy i merytoryczny kurs, który będzie odpowiedni zarówno dla młodzieży szkolnej,  jak i młodszych odbiorców. Dzięki obrazowym porównaniom nawet siedmiolatek jest w stanie zrozumieć skalę problemu i znaczenie poszczególnych zjawisk oraz definicji.  Rzetelne przedstawienie zagadnień i postaw proekologicznych,  praktyczne rozwiązania, a także długość nagrań adekwatna do możliwości skupiania uwagi przez dzieci, czynią ten kurs wartym uwagi. Duży plus również za materiały dodatkowe, które zachęcają do rozwinięcia danego tematu, pozwalają dać upust kreatywnym duszom, a nawet zabawić się w detektywa.  Dostęp na wielu urządzeniach znacznie ułatwia korzystanie i przyswajanie wiedzy, którą można sprawdzić w krótkich testach kończących każdy moduł. Po tym kursie dzieci z pewnością zapamiętają, że mają wpływ na środowisko i ich wybory mogą coś zmienić. A i dorośli dowiedzą się kilku ciekawostek. Serdecznie polecam”.

 

Klaudia Jarząbek
Biolog, pedagog

Pokaż więcej

Czego się nauczysz?

 • Co to jest gospodarka o obiegu zamkniętym?
 • Jakie są zasady segregacji śmieci? Co to są odpady niebezpieczne? Jaką rolę odgrywa recycling?
 • Co to jest plastik, co wytwarza się z plastiku? Jaka jest historia powstania plastiku?
 • Co to jest Zero Waste? Jak ograniczać ilość wyrzucanych śmieci?
 • Co to jest klimat? Na czym polega efekt cieplarniany?
 • Jak oszczędzać energię? Jakie są odnawialne źródła energii?
 • Co to znaczy jeść lokalnie i sezonowo i dlaczego to jest ważne?
 • Jak poszczególne branże wpływają na zmiany klimatu i środowisko?
 • Na czym polega kryzys wodny? Jak oszczędzać wodę?
 • Jak podróżować bezpiecznie i odpowiedzialnie?

Zawartość kursu

Ekologia na co dzień
Dowiedz się, co to jest gospodarka o obiegu zamkniętym, poznaj rodzaje i historię tworzyw sztucznych, zapoznaj się z zasadami Zero Waste.

 • Lekcja 1 – Co to jest gospodarka o obiegu zamkniętym?
  07:41
 • Test 1 – lekcja 1
 • Lekcja 2. Co to jest Zero Waste?
  06:27
 • Test 2 – lekcja 2
 • Lekcja 3 – Dlaczego i jak ograniczyć ilość zużywanego plastiku?
  10:27
 • Test 3 – lekcja 3
 • Lekcja 4: Co to jest klimat? Na czym polega efekt cieplarniany?
  06:59
 • Test 4 – lekcja 4
 • Lekcja 5: Dlaczego i jak oszczędzać energię?
  06:19
 • Test 5 – lekcja 5
 • Lekcja 6 – Dieta
  06:03
 • Test 6 – lekcja 6
 • Lekcja 7 – Moda
  04:26
 • Test 7 – lekcja 7
 • Lekcja 8 – Czy warto wybrać rower zamiast samochodu?
  04:25
 • Test 8 – lekcja 8
 • Lekcja 9: Dlaczego i jak oszczędzać wodę?
  06:46
 • Test 9 – lekcja 9
 • Lekcja 10 – Jak zachowywać się na łonie przyrody?
  07:14
 • Test 10 – lekcja 10

Newsletter

TYLKO CIEKAWE I KONKRETNE TREŚCI

Skip to content